Křeček zlatý

A přeji vám úspěšný den ;-)

Klece

Jak má vypadat klec??

Kromě klecí, které jsou k dostání ve všech obchodech s potřebami pro zvířata, můžeme křečka ubytovat i ve skleněné nádobě, nebo ve vlastnoručně zhotovené kleci. Nabízejí se různé možnosti, jak klec získat, nebo jak ji zhotovit.

Drátěná klec

Drátěné klece se zásuvkou z umělé hmoty jsou účelné, a proto i nejčastěji používané. Přesto jsou mnohé prodávané klece příliš malé, nebo mají příliš velké rozestupy mezi mřížemi. Některé zase kvůli snadnějšímu čistění na dně drátěný rošt, na němž křeček jako pouštní tvoreček s krátkýma nožkama nenachází oporu a po němž se velmi nerad pohybuje. Proto se při koupi klece zaměřte na následující:

Minimální délka klece by měla být 50-60 cm

Rozestupy mezi mřížemi by měli být u křečků maximálně 10 mm , u křečíků nanejvýše 5-6 mm

V kleci by neměli být drátěné rošty , pokud jsou v kleci dvě patra, i ta by měla být z plastu nebo ze dřeva

Klece musí bezpodmínečně i příčné dráty , protože křečci zlatí a křečící čínští velmi rádi a dobře šplhají. Kvůli mnoha závažným nedostatkům jsou ptačí klece pro držení hlodavců nevhodné

Skleněná nádoba

Pro křečíku džungarské a Roborovského jsou skleněné nádoby vhodnější než drátěné klece. Menší křečci téměř nešplhají, a proto by mříže stejně nevyužili. Pro ně můžete použít jak skleněné nádoby či netěsnící akvária , tak i terária s posuvnou přední tabulí.

U akvárií, která jsou otevřená jen s hora, musíte dát pozor na to, aby výška nádoby nebyla větší než její šířka. V těchto příliš vasokých a úzkých akváriích se často sráží voda, v níž se dobře daří bakreriím, protože vzduch nemůže uvnitř řádně cirkulovat.

Akvária by měla mít větší plochu dna, protože zde chybějí možnosti ke šplhu. Správná velikost nádoby pro křečíky Roborovského a džungarské by měla být 50 × 30 × 25-30 cm (délka × šířka × výška). Pro křečky by nádoba měla být ještě o něco větší: 80 × 40 × 30-40 cm a u křečíků čínských 50-60 × 40 × 30-40 cm.

Malé kolonie snášenlivých křečíků bychom ovšem měli ubytovat v nádobách větších. Uvedené velikosti nádob platí pro jednoho nebo dvě zvířata!

Vlastnoručně zhotovená klec

Připravit ubytování pro křečky není při troše manuální zručnosti žádný problém. Klec můžete vyrobit tak, že sešroubujete dřevotřískové desky o tloušťce asi 12-15 mm.

Místo čelní strany můžete připevnit tabuli skla, kterou svrchu překryjete pozinkovanou kovovou mříží.. Další možností i když trochu složitější, je výroba bedýnky, která bude mít místo čelní strany drátěná dvířka. Vypadávání podestýlky zabráníte tím, že dolů upevníte 15-20 cm široký pruh ze skla nebo ze dřev